Strzałka

Strzałka

Żyjemy w przekonaniu, że nasze zachowania są funkcją wydarzeń, które dzieją się wokół. Typowym wytłumaczeniem, jakim częstują nas inni ludzie są:
– tak, zrobiłem to i to – bo oni..
– postąpiłem tak, bo podziało się to i to..
– gdyby on wtedy nie tak, to ja bym inaczej..
Itd., itp.

Schemat takiego myślenia prezentuje rysunek poniżej:

„Wydarzenie powoduje jakość reakcji”.

Na szczęście stwierdzenie powyższe kłamie. Gdyby było prawdziwe, bylibyśmy automatami, sterowanymi bodźcami wydarzeń. Prawda przedstawia się tak:

„Wydarzenie powoduje powstanie wrażenia w umyśle.”

Jakość/rodzaj wrażenia jest czynnikiem decydującym o jakości reakcji. Dokładnie to samo wydarzenie spowoduje inne wrażenie u każdego uczestnika. U jednych podobne, u innych krańcowo różne. Nie możliwe jest pojawienie się jednakowych, a to właśnie zakładamy. Zakładamy, że to co się dzieje, jest tym samym dla wszystkich uczestników wydarzenia, i tak popełniamy kolosalny i fundamentalny błąd. Od czego zależy wrażenie?

„Wrażenie zależy od stanu i potrzeby umysłu.”

Z pewnym przybliżeniem, możemy przyrównać „stan umysłu” do jego kondycji: trzeźwości, jasności, sprawności – proste. Więcej wyjaśnienia wymaga użyte tu przeze mnie pojęcie „potrzeba umysłu”. Potrzebę umysłu (nie potrzeby umysłowe!), niektórzy nazywają umysłem uzależnionym, umysłem uwarunkowanym. Suma uzależnień, uwarunkowań, które w danym momencie oddziaływają na umysł, to „potrzeba umysłu”.
O tym, jaką jest na daną chwilę twoja potrzeba umysłu, zadecydowały wszystkie wydarzenia które były twoim udziałem – cała twoja przeszłość. Tak jak niema dwojga ludzi o identycznej przeszłości, tak niema dwóch jednakowych potrzeb umysłu, a to właśnie potrzeba umysłu jest czynnikiem posiadającym największy wpływ na jakość reakcji.
Dzięki Bogu (właśnie), możemy, jeśli tylko wystarczająco nam na tym zależy, uwalniać/oczyszczać swój umysł z uwarunkowań, czynić go wolnym od uzależnień, pozbywać się potrzeb umysłu.

Potrzeby umysłu, to dobry tytuł na kolejny artykuł.

„Strzałka” do pobrania w formacie .pdf – TUTAJ

This entry was posted in Filary. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *