Oczyszczające oddechy

Oczyszczające oddechy

Tybetańska praktyka, której celem jest oczyszczenie kanałów energetycznych oraz rozluźnienie ciała i umysłu.

Postawa
Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem, najlepiej (ale nie koniecznie) w pozycji medytacyjnej ze skrzyżowanymi nogami. Ułóż ręce na kolanach, z dłońmi skierowanymi ku górze, broda lekko przyciągnięta do klatki piersiowej, kark wyprostowany ale rozluźniony. Wyobraź sobie kanały energii, przebiegające jak na rysunku.


Kanał centralny znajduje się pośrodku ciała, ma średnicę ok. 1 – 1,5 cm i rozszerza się od poziomu serca do szczytu głowy. Kanały boczne o średnicy 05 – 1 cm łączą się z kanałem centralnym u jego podstawy, w odległości około czterech palców poniżej pępka. Przebiegają po obu stronach kanału centralnego, zakręcają pod czaszką, przechodzą za oczami i otwierają się przy nozdrzach. Prawy kanał jest biały, a lewy – czerwony.

Trzy pierwsze oddechy
Unieś prawą rękę, naciskając kciukiem na podstawę palca serdecznego. Zamknij prawe nozdrze palcem serdecznym i wdychaj zielone światło przez lewą dziurkę nosa. Następnie, zamykając lewe nozdrze tym samym palcem, zróbcie pełny wydech przez prawe nozdrze. Powtórz trzy razy. Wykonując każdy wydech, wyobraź sobie, jak wszystkie przeszkody związane z męską aktywnością wyrzucane są z białego kanału w formie niebieskiego powietrza. Praktyka uzdrawia choroby związane z wiatrami (praną), jak również przeszkody i zaciemnienia związane z przeszłością. Kanał prawy związany jest z gniewem i poprzedzającym go osądzaniem.

Trzy drugie oddechy
Unieś lewą rękę, naciskając kciukiem na podstawę palca serdecznego. Powtórz trzy wdechy i trzy wydechy, zmieniając nozdrza, wdychaj powietrze oczyszczonym już prawym kanałem a wydychaj lewym. Z każdym wydechem wyobrażaj sobie, że wszystkie przeszkody związane z żeńską aktywnością wyrzucane są z czerwonego kanału w formie różowego powietrza. Praktyka uzdrawia choroby związane z żółcią oraz przeszkody i zaciemnienia dotyczące przyszłości. Kanał lewy związany jest z nadmiernym przywiązywaniem się.

Trzy ostatnie oddechy
Ułóż lewą rękę na prawej na podołku, wnętrzami dłoni ku górze. Zacznij wdychać zielone, uzdrawiające światło przez oba nozdrza. Wyobraź sobie, jak przesuwa się ono w dół przez kanały boczne do miejsca ich połączenia z kanałem centralnym. Wykonując wydech, wyobrażaj sobie, jak energia przepływa kanałem centralnym w górę i wypływa czubkiem głowy w postaci ciemnego dymu, oczyszczając go z wszystkiego co uniemożliwia lub utrudnia jasną pracę umysłu. Zrób trzy takie wdechy i wydechy. Praktyka uzdrawia choroby związane z flegmą oraz przeszkody i zaciemnienia dotyczące teraźniejszości. Kanał centralny związany jest z ignorancją.

Ważne uzupełnienie
W celu pogłębienia praktyki na wdechu napełniasz się własnym smutkiem, gniewem (lub jakimkolwiek innym uczuciem, którego przeważnie starasz się unikać) i w ten sposób uznajesz jego obecność. Następnie, przy wydechu, uwalniasz to uczucie i pozwalasz mu odejść.
Potrzebuje ono twojego uznania (akceptacji), żeby mogło odpłynąć.

Można stosować 3x dziennie i/lub jako wstęp przed inną główną praktyką.

This entry was posted in Praktyka. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *